Když potřebujeme kabely, je dobré vědět, kam sáhnout

Nebo spíše, kde je nakoupit. Ať již potřebujete klasické či speciálnější kabely, je dobré znát zdroj, kde koupíte na jednom místě kabely a vodiče, ale i další potřebný elektroinstalační materiál.

E-shop K&V Elektro – e1.cz, nabízí všechny tradiční typy kabelů. Jde o CYKY kabely, kabely CYSY a CYLY, JYTY kabely, gumové a silikonové kabely, koaxiální kabely, datové kabely (UTP, FTP a STP), flexo šňůry, SYKFY a JYSTY kabely, nehořlavé a silikonové kabely, reproduktorové a zvonkové kabely, telefonní kabely, vodiče i kabelové příslušenství. Výhodou není jen široký sortiment, ale i školený personál obchodu a e-shopu, díky kterému dokážeme i jako laik koupit správný kabel. Ruku na srdce, elektřina není zrovna obecné hobby a mnohdy i jako laik potřebujeme kabeláž řešit. Ještě více dobře zásobený e-shop potěší ty, pro které je elektřina denním chlebem či koníčkem.

Základní typy kabelů

Kabely si lze vybírat s plným drátem, nebo tzv. laněné, tedy složené z více tenkých drátků.

Náš základní výběr kabelu pak vychází z účelu použití kabelu, tedy jestli má sloužit k přenosu elektrické energie, optiky, nebo dat. Volíme si proto obvykle silové, sdělovací, koaxiální, datové či třeba reproduktorové kabely.

Běžnou nabídku tvoří kabely připravené k použití, tedy s natavenými koncovkami, nebo kabely bez koncovek do rozvodů či pro flexibilní volbu koncovky.

Silové CYKY kabely

Běžně se dostaneme do situace, že potřebujeme pevný silový kabel CYKY. Laik mu neřekne jinak než elektrický kabel. Jde o klasické kabely pro elektroinstalaci domovních či průmyslových rozvodů. Hodí se pro vedení v zemi i ve zdi. Mnohdy se k umístění těchto kabelů používají různé chráničky. Jedním z nejběžnějších typů je kabel CYKY 3×2,5. Jde o UV odolný kabel pro pevné uložení ve vnitřních a venkovních prostorách, v zemi i v betonu, se třemi žilami a průměrem 2,5 mm.

V současné době se jen stěží obejdeme bez datových kabelů

Datové kabely přenáší data. Nejvíce využívaným typem datového kabelu je UTP kabel pro horizontální rozvody. Pokud potřebujete datové kabely se stíněním, využívají se typy FTP a STP. Pro řadu použití si vystačíme již s UTP kabelem v konkrétní délce s nainstalovaným konektorem, nebo s patchkabely. Případně si lze datové kabely kupovat jako metráž a keystone konektory si tzv. přicvaknout dle potřeby.

Komentáře

Komentáře