Obrazy mají své místo v každé domácnosti

Holé stěny jsou smutné, domov pak působí prázdně. Čím je ozdobit? Přece obrazy. Nemusíte být zrovna milovník umění a vyznat se ve světových malířích. Pověste si domů obraz, který se vám líbí. Není potřeba, aby byl od nejvýznamnějšího malíře či proveden nejkvalitnější technikou. Vybírejte raději očima.

Šťastlivců, kteří si mohou dovolit pověsit na zeď originál od Moneta, moc není. A někteří by o něj možná ani neměli zájem. Tradiční malby, krajinky a portréty ve vyřezávaném rámování už nejsou tolik populární. Dnes vede moderní umění, abstraktní obrazy či plakáty z fotek.

Má být obraz jen doplňkem, nebo dominantou prostoru?

Řídit se tím, co se vám líbí, je první vodítko. Přesto byste měli vzít aspoň malý ohled na interiér, do nějž se obraz chystáte umístit. Rozmyslete si, jestli má být obraz dominantou prostoru, nebo ho má pouze doplnit.

Pokud chcete vybrat dominantu, zvolte si kontrastní barvu i provedení vzhledem k zařízení místnosti. Do výrazného interiéru patří klidný obraz a naopak. Jestliže toužíte po opaku, vyberte obraz, jenž se zbytkem místnosti ladí.

Pozor na umístění i kombinaci více obrazů

Pečlivě zvažte, kam chcete obraz zavěsit. Nemělo by na něj svítit přímé slunce, UV záření totiž poškozuje kresbu a degraduje barvy, takže po pár letech byste na stěně měli vybledlý motiv.

Opatrní buďte i při kombinování několika obrazů v jedné místnosti. Nejlepší je vybrat si nějakou předem navrženou kombinaci obrazů, pokud nemáte umělecké cítění, radši je nekombinujte sami.

Obraz vám pomůže zvelebit místo pro život

Zamyslete se i nad tím, jakou emoci na vás konkrétní obraz vyzařuje. Působí na vás pozitivně, nebo vám vhání do hlavy chmurné myšlenky? Je dynamický a vášnivý, či meditativní a uklidňující? Oživuje místnost? Obrazy se dají vybrat skutečně do každé místnosti. Většinou si je pořizujeme na dlouhá léta i desetiletí, tak si na jejich výběru dejte záležet. Dlouhé roky vás budou ovlivňovat a dělat dojem na návštěvy.

Komentáře

Komentáře