Výběr nových oken: Jaké jsou možnosti?

Mnoho majitelů rodinných domů využívá letní období, kdy venku panuje pěkné a teplé počasí, k výměně oken. Ti z vás, kteří se na tuto akci právě chystají, jistě přemýšlí, jaká okna zvolit. Na výběr je hned několik variant, z nichž každá má svá pro a proti.

Plastová okna – sázka na jistotu

V současnosti jsou asi nejčastější volbou plastová okna, jež se těší oblibě hlavně od začátku nového tisíciletí. Hlavním důvodem pro jejich pořízení je cenová atraktivita, oproti ostatním materiálům totiž vyjdou levněji. Vzhledem k dobré ceně navíc mají poměrně dobré tepelně izolační vlastnosti. Oceníte i nenáročnou údržbu.

Klasika v podobě dřevěných oken

Upřednostňujete-li před cenou spíše vysokou kvalitu a atraktivitu, pak zřejmě namísto plastových zvolíte tradiční dřevěná okna. V rámci výroby se dnes na trh uvádějí moderní dřevěná okna v mnoha barevných provedeních, přičemž vždy dominuje tvrdé a tvarově stabilní dřevo. Výhodou dřevěných oken je nejen pěkný vzhled, ale i velmi dlouhá životnost. Není divu, že dříve tento typ oken zcela dominoval. Vyšší pořizovací cena však dnes okna ze dřeva přeci jen trochu upozaďuje.

Špaletová okna

U objektů, které jsou historicky cenné, případně se jako majitelé snažíte o co největší vyzdvihnutí estetiky, je možné zvolit špaletová okna. Někdy je dokonce přímo doporučují architekti. I u nich musíte počítat s vyššími pořizovacími náklady oproti levným plastovým modelům.

Hliníková okna – současný trend

V posledních letech se u mnoha rodinných i bytových domů objevují hliníková okna. U nich lze vyzdvihnout jejich nízkou hmotnost a vynikající izolační vlastnosti, díky nimž bez problémů odolávají i v extrémních klimatických podmínkách. Navíc se dají pořídit v takřka nepřeberném množství barevných provedení. Dají se tak snadno zkombinovat s barvou fasády, aby s ní dobře ladila.

Komentáře

Komentáře