Vybíráte šatní skříň? Nechte si poradit!

Bez šatních skříní se neobejde žádná domácnost. Své místo mají v ložnicích, šatnách, předsíních i vstupních halách. Při jejím výběru se spolu s designem a rozměry zaměřte i na vnitřní uspořádání.

Šatní skříně se obecně rozdělují na vestavěné a volně stojící. Předností volně stojící šatní skříně je možnost jejího snadného přemístění. Vestavěná skříň zase prostory využije do posledního centimetru. A protože je většinou vyráběná na míru, je možné její umístění i do atypických prostor (například pod schody).

Kam se šatní skříní?

Hlavním parametrem při výběru šatní skříně je její účel a umístění. Šatní skříň můžete mít v ložnici, šatně, popřípadě předsíni. Předsíňové skříně však většinou bývají méně prostorné, než skříně v ložnicích a šatnách, a většinou se pořizují v setech s botníkem, věšákem, lavicí a zrcadlem.

Zaměřeno na rozměry

Dále se při výběru šatní skříně zaměřte na její velikost. Rozměrově se vaše skříň samozřejmě musí vejít do prostoru, v němž se bude nacházet. Ten si před koupí velmi dobře přeměřte. Co se výšky skříně týče, tak samozřejmě v ideálním případě zvolte tu nejvyšší možnou, obzvláště pokud se ve své skříni chystáte skladovat kabáty.

Jaká hloubka?

Nesmírně důležitá však je i hloubka šatní skříně. Například pro ukládání oděvů na ramínkách by hloubka šatní skříně měla být minimálně šedesáticentimetrová. V případě skladování složených oděvů si vystačíte s hloubkou 45 cm. Vaší pozornosti by však neměly uniknout ani prostory pod tyčí, které se v závislosti na množství rozvěšených oděvů často prověšují. Kabáty například vyžadují prostor pod tyčí v délce minimálně 150 cm.

Zaměřeno na vnitřní uspořádání

Velmi důležité však je i její vnitřní uspořádání skříně, které by zase mělo maximálně vyhovovat vašim potřebám. Zatímco mužům mnohdy stačí jedna dlouhá tyč, na kterou si pověsí ramínka s obleky a košilemi, slečny se většinou neobejdou bez spousty šuplíčků a přihrádek na spodní prádlo, kloboučky, pásky a další nezbytnosti. Před výběrem si proto uvědomte, co všechno budete ve skříni uchovávat a v jakém množství. Nebo si přímo svou ideální šatní skříň namalujte. Uvědomte si, že každá kabelka i klobouček by v ní měly mít své místo.

Zamřeno na design

Co se vzhledu skříně týče, snažte se v místnosti docílit harmonie. Její barvu či přímo materiál slaďte s ostatním nábytkem, nebo alespoň s podlahou. Pořizujete-li si například šatní skříň do ložnice, vycházejte při výběru její barvy z barvy postele. Například k posteli s bílým rámem bude ideální šatní skříň bílá. K posteli z masivu si pořiďte i masivní, tedy dřevěnou šatní skříň, popřípadě skříň s dřevěným dekorem (například šatní skříň sonoma). Uvědomte si, že skříň, neplánujete-li si pořídit výrazný designový solitér, by z místnosti neměla vyčnívat, ale naopak s ní splývat.

Šatní skříň se zrcadlem

Designově zajímavé jsou šatní skříně se zrcadlem, které opticky zvětšují prostor. To navíc nemusí pokrývat celou plochu skříně, ale popřípadě jen její část. Co se způsobu otevírání skříně týče, tak na výběr máte bud klasické otočné, nebo posuvné dveře. Ty sice šetří místem, ale zase neumožňují skříň otevřít tzv. dokořán. Pokud jde o materiál, nejkvalitnější je samozřejmě masiv vynikající svou stabilitou a dlouhou životností. Velmi kvalitní však jsou i skříně z lamina, které se navíc svým dekorem dřevěnému dekoru velmi podobají.

Jak vidíte, výběr správné šatní skříně není zrovna lehká záležitost. Nedoporučujeme jej však uspěchat. Jedině tak si vyberete skříň, která vám bude dlouho a dobře sloužit.

Komentáře

Komentáře